Haber

İngiltere inşaat işçileri için vize kurallarını gevşetme kararı aldı

İngiltere, ülkenin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının (Brexit) getirdiği inşaat işçisi açığı karşısında inşaat işçilerine yönelik vize kurallarını gevşetme kararı aldı.

The Guardian gazetesinden Julia Kollewe’nin haberine göre daha esnek vize kurallarından yararlanacak meslek kümeleri listesine bakım işçileri ve mühendislerle birlikte inşaat işi yapan duvarcılar ve şahıslar da eklendi.

Buna göre duvarcılar, sıvacılar ve diğer inşaat işçileri İngiltere hükümetinin ‘mesleksizler’ listesine eklendi. Bu sayede diğer ülke vatandaşlarının çalışmak için ülkeye gelmelerinin kolaylaştırılması amaçlanmaktadır. Bu kararla birlikte daha esnek vize kurallarından yararlanacak olanlar listesine taş ustaları, çatıcılar, kiremitçiler, marangozlar, marangozlar ve balıkçılar da eklendi.

DÜŞÜK BAŞVURU FİYATI ALINACAKTIR

İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu adımın ‘anahtar ulusal altyapının sağlanmasına ve ilgili sektörlerde büyümenin teşvik edilmesine’ yardımcı olacağını belirtti.

Buna göre ilgili departmanlarda çalışan çalışanların vize başvurusu yapabilmeleri için bir patrondan sponsorlu iş teklifi almış olmaları ve İngilizce dil yeterlilik kurallarını karşılıyor olmaları gerekmektedir. Kadro kasvetli bölgelerde çalışanlar, söz konusu iş için ödedikleri ücretin yüzde 80’ini kazansalar bile kalifiye personel vizesi alıp daha düşük başvuru ücretinden yararlanabilecekler. (DIŞ HABERLER)

haber-keciborlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu