İş

NEET Gençlerine Yönelik İşgücü Piyasası Destek Programı Muğla’da Başlatıldı

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mali işbirliği çerçevesinde geliştirilen Katılım Öncesi Mali Yardım Aracının ‘İstihdam, Eğitim, Sosyal Politikalar’ bileşeni kapsamında, Gençlere yönelik ‘Ne Eğitimde, Ne Eğitimde’ ‘İşgücü Piyasası Destek Programı (NEET Pro)’ yer alıyor. İstihdamda ‘Muğla’da Gençler İş Başında’ Menteşe’de (Gençler Menteşe’de) projesiyle hayata geçirildi.

Muğla’da 15-29 yaş arası NEET’lerin niteliklerini geliştirmek ve yiyecek-içecek işletmelerinde istihdam edilebilirliklerini artırmak amacıyla tasarlanan projenin tanıtımı Muğla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nde yapılırken, Muğlalı gençler de gösterdi projeye ilgi büyük.

Projenin 15-29 yaş arası toplam 80 gence büyük bir fırsat sunduğunu belirten İş-Kur Muğla İl Müdürü Zahide Altınok, “Özellikle 15-29 yaş arası gençlere yardım etmek eğitim ve istihdamda karşılaştıkları zorlukların aşılması, kariyer olanaklarının sağlanması. “İstihdam olanakları sağlamak ve işgücü piyasasına daha bilinçli katılmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen proje önemli katkılar sağlayacak” genç işsizlerin işgücü piyasasına dahil edilmesini hedefliyoruz” dedi.

Altınok, projenin genç nüfusta işsizliğin önlenmesi ve gençlerin işgücü piyasasına dahil edilmesi açısından önemine değindi. Altınok, “Muğla İş-Kur olarak ilimizdeki genç nüfus potansiyelinin bu projeden faydalanmasını sağlamak istiyoruz. Proje hedeflerinin gerçekleştirilmesi için Muğla’da 80 NEET’e mesleki eğitim, temel ve kişisel beceri kazandırılacak. Sektör temsilcilerinin katılımıyla belirlenen işgücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda eğitimler verilecek. “Girişimcilik eğitimleri verilecek. Ayrıca mentorluk eğitimi almış İş ve Meslek Danışmanları tarafından eğitim programından mezun olan NEET’ler için detaylı bir Kişisel Eylem Planı hazırlanacak ve gençlerin istihdamı konusunda istişarede bulunulacak” diye konuştu. ne eğitimde ne istihdamda profesyonel olarak işgücü piyasasına kazandırılmayacaklarını, ne sağlayacaklarının altını çizdi.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen söz konusu hibe programı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardım Dairesi Başkanlığı tarafından uygulanmakta ve izlenmektedir.

İş-Kur. – MUĞLA

dursunbey-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu